Beyin Fonksiyonları Beyni Fonksiyonları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beyin Fonksiyonları Beyni Fonksiyonları Nelerdir?

Beyin Fonksiyonları, Beyin merkezi sinir sistemini en önemli kısmıdır. Kafatası kemikleri içerisinde yer almaktadır. Beyin vücudu yöneten organdır. Ortalama ağırlığı erkek ve bayanlarda farklılık gösterir. Erkeklerde 1200-1350 gram kadarken, kadınlarda ise 1000-1250 gram kadardır. Beyinle ilgili birçok araştırma yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucuna göre beynin iki tarafının birbirinden farklı fonksiyonlara ve farklı yapıya sahiptir. Beyin 5 bölüme ayrılır. Bu bölümlerin her birine lob denir. Beynin sağ lob tarafı hayal kurma, renkler, ritim, müzik, boyut, hacim gibi fonksiyonları yapar. Beynin sol lob tarafı ise matematiksel işlemler, konuşma, sayılar, diziler, analiz gibi konularda başarılıdır. Sol taraf bilgileri mantıkları doğru bir şekilde uygular. Sağ taraf ise solun aksine daha şekilcidir. Detaylardan çok genel olarak ilgilenir konuyu hayal gücü ve şekillerle algılar. Beynin fonksiyonlarının temelini oluşturan 5 adet lob vardır.

Beyni Fonksiyonları Nelerdir?

Frontal (Ön) lob: Bilinçli düşünmek ile görevlidir. Beynin ön kısmında bulunur, loblar içindeki en büyük lobdur. Bu lob kişilerin istemli hareketlerini, konuşmalarını ve istemli davranışlarını yönlendirir.

Parietal (Yan) lob: Eşyaların nasıl kullanılabileceğini, beş duyu organlarından gelen bilgileri algılar ve ona göre yorumlar.

Temporal (Şakak) lob: Koku ve ses algılanması, yüzler ve mekanlar gibi karmaşık alanların algılanmasını sağlar. Aynı zamanda kulak hizasında kafatasının iki tarafında bulunur.

Oksipital (Arka baş) lob: görme ile ilgili bilgileri algılar. Herhangi bir görme sorunu yaşandığında görülmeyen nesneleri görüyormuş gibi algılar. Yani sağ oksipital lob solu, sol oksipital lob ise sağı görmemizi sağlar.

Serebellum (Beyincik): beyincik kısmı olduğundan dengeyi sağlar. Hareketlerin koordinasyonunu sağlar. Organlardan gelen bilgileri hareketlendiren bölgedir.

Sağ Lobun Fonksiyonları Nelerdir?

Somuttur, duygusaldır, vücudun sol tarafını kontrol altında tutar, dokunmak kaydıyla öğrenir, geçici değildir, yüzleri hatırlar, bütünseldir, kendiliğindendir, duyguları serbest bırakır, uzaysal dır, sözel değildir, problemleri bütüne bakarak çözer, rasyonel değildir, daha fazla risk alır, daha az kontrollüdür, yazılı ya da gösterilen talimatlara uyar, sezgiseldir, analog (Örneksel), çizimi ve nesneleri kullanmayı tercih eder, suni (Yapay) bir yapıdadır, eş anlamlı biçimde düşünür, benzer nitelikleri arar.

Sol Lobun Fonksiyonları Nelerdir?
Mantıksal olma, vücudun sağ tarafını kontrol altında tutar, isimleri hatırlar, semboliktir, sözlü talimatları yerine getirir doğrusaldır, işitsel ve görsel yollarla öğrenir, duyguları kontrol altında tutar, sözlü talimatlara uyar, az kontrollü risk alır, planlıdır, yapısaldır, zihinsel ağırlıklıdır, devamlıdır, rasyoneldir, farklılıkları arar, rasyoneldir, matematiksel şekilde düşünür, sözeldir, yazmayı ve konuşmayı tercih eder, sayısal dır, problemleri parçalayarak çözer, analitik, soyut ve geçicidir.

Beyin Fonksiyonları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Popüler İçerikler

2 Dereceden Fonksiyonlar

2 Dereceden Fonksiyonlar

Haber Bülteni

Güncel

Sabit Fonksiyon Konu Anlatımı ve Testleri

Sabit Fonksiyon Konu Anlatımı ve Testleri

Güncel

Fonksiyon Formülleri Nelerdir?

Fonksiyon Formülleri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6