Fonksiyon Formülleri Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fonksiyon Formülleri Nelerdir?

Fonksiyon formülleri matematikteki fonksiyon konusunun temellerini oluşturur. Öyle ki eğer fonksiyon formülleri olmasaydı fonksiyonu anlamamız için çok üst düzeyde bir matematik bilgisi birikimine ihtiyacımız olurdu. Bu bilgi ise normal koşullarda kolaylıkla edinilemez. Çünkü normal matematiğin temeli bile çoğu insan tarafından bilinmemektedir. Yani özetleyecek olursak matematik özel yetenek ister, fonksiyon bunun en zor, önemli ve oldukça karışık bir kısmıdır. Fonksiyon formülleri; bir fonksiyonun tanım kümesindeki kavramlarının, değer kümesindeki tanıma karşılık gelen kavramını bulmamızı, kümelere ait eksik elemanları veya soruya göre değeri bilinmeyen elemanı bulmamızı sağlar. Ayrıca fonksiyon formülünden yararlanarak ulaşılan sonuçlarla bir fonksiyonun grafiği çizilebilir ve bilimsel açıklamalarda kullanılabilir.

Fonksiyon formülleri fonksiyonun çeşidine göre özelleşir. Başlıca fonksiyon çeşitleri
 • İçine Fonksiyon: Tanım kümesi değer kümesi ile eşleştiğinde değer kümesinde boşta eleman kalıyorsa bu fonksiyon içine fonksiyondur. Bu fonksiyonla ilişkili fonksiyon formülü ise bir kümedeki içine fonksiyon sayısını bulmaya yardımcı olur.
 • Birebir Fonksiyon: Tanım kümesindeki her maddenin değer kümesinde ayrı ayrı değeri varsa bu fonksiyon birebir fonksiyondur. Formülü ise; P(N. M)=n!/(N-m)! 'dir. Bu formülün geçerli olması için n m'ye eşit olmalıdır veya m'den büyük olmalıdır.
 • Örten Fonksiyon: Tanım kümesi değer kümesi ile eşleştiğinde değer kümesinin boşta elemanı kalmıyorsa buna örten fonksiyon denir.
 • Sabit Fonksiyon: Tanım kümesindeki her madde için değer kümesi hep aynı değeri gösteriyorsa buna sabit fonksiyon adı verilir. Formülü ise; f (X) bir fonksiyon ve ax+b/cx+ d'ye eşit dersek bu sabit fonksiyonda a/c=b/d olur.
 • Birim Fonksiyon: Tanım kümesindeki madde değer kümesindeki madde ile aynı ise bu birim fonksiyondur. Bir F(X) fonksiyonu için eşitlikteki x'li terimlere bir diğerlerine sıfır değeri verilerek uygulama yapılır.
 • Doğrusal Fonksiyon: Tanım kümesi ax+b şeklinde formüllendirilen değer kümesine eşit olan fonksiyonlardır.
 • Tek Fonksiyon: Tanım kümesi maddesi değer kümesinde pozitif ise pozitif ve negatif ise negatif değerde bulunan fonksiyonlara tek fonksiyon denir.
 • Çift Fonksiyon: Tanım kümesindeki değer pozitifte olsa negatifte değer kümesindeki değeri pozitif olan fonksiyolardır.

Fonksiyon Formülleri Yorumları

soru

Fahrettin

05 Eylül 2018 Çarşamba

Matematik çalışırken bu konuya takılıp kaldım. Fonksiyon konusunu benden daha iyi bilen arkadaşlara anlattırdım. Çeşitli ders videoları izledim. Arkadaşlar anlatırken ya da izlediğim videolarda konu rahat bir şekilde anlıyorum. Fakat iş soru çözmeye gelince bir türlü bu soruları çözemiyorum. Bu konu hakkında ne yapabilirim? Çözümü olan yardımcı olursa çok sevinirim.

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fonksiyon Çeşitleri Nelerdir?

Fonksiyon Çeşitleri Nelerdir?

İki Fonksiyonun Bileşkesi

İki Fonksiyonun Bileşkesi

Editörün Seçtiği

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Orijine Göre Simetrik Fonksiyon

Orijine Göre Simetrik Fonksiyon

Fonksiyonlarda Öteleme Nedir?

Fonksiyonlarda Öteleme Nedir?

Gof Fonksiyon

Gof Fonksiyon

Solunum Fonksiyon Testi Nasıl Yapılır?

Solunum Fonksiyon Testi Nasıl Yapılır?

Artan Azalan Fonksiyon Konu Anlatımı ve Testleri

Artan Azalan Fonksiyon Konu Anlatımı ve Testleri

Güncel

Fonksiyonlar Konu Anlatımı

Fonksiyonlar Konu Anlatımı

Güncel

Bileşke Fonksiyonun Türevi

Bileşke Fonksiyonun Türevi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6